Mit nevezünk pufferrendszernek?
A puffer szó jelentése: kiegyenlítő. A pufferoldat tehát kiegyenlítő oldat. A kiegyenlítő oldat csökkenti a létrejövő pH-változást,akár savat vagy lúgot adunk hozzá. Ilyen pufferoldat képződik akkor, amikor egy gyenge savat erős bázissal elegyítünk. Vagy pufferoldat jön létre akkor is, ha egy erős savat gyenge bázissal elegyítünk.
A pufferek különleges tulajdonsága, hogy az oldat pH-értékét bizonyos határon belül közel állandó értéken tartják. Ez azt jelenti, hogy ha bizonyos mennyiségű savat öntünk a pufferhez, akkor az oldat pH-ja nem tolódik el savas irányba, hanem a savat közömbösíti, a kiegyenlítő mechanizmus által. Tehát savlekötés történik. A pufferek a pH-juk megváltoztatására irányuló külső hatások ellenére (sav, illetve bázis hozzáadására) az oldat pH értékét bizonyos határon belül közel állandó értéken tartják.
A kémiai pufferoldatokat (kiegyenlítő oldatokat) nevezzük pufferrendszereknek is.
A pufferrendszerek (pufferoldatok) pH-értéke ismert és állandó. A kémiai pufferoldat gyenge sav erős bázissal alkotott sójának oldata, vagy gyenge bázis erős savval alkotott sójának oldata, ami állandó pH-értéket tart fenn egy rendszerben. A pufferrendszerek lehetnek többértékű savak savanyú sóinak keverékei is.
A pufferek nagy mennyiségű savat/bázist képesek befogadni anélkül, hogy a pH-értékük nagymértékben megváltozna. A puffer olyan oldat, amelynek a pH-értéke pontosan ismert, és nem változik a hígítással. Pontosabban fogalmazva nagyon kicsit változik, és ez a pufferkapacitásától függ. Fontos, hogy a pH-érték hőmérséklettől is függ.
Mit jelent a pufferkapacitás?
A savlekötő képességre a kémiában a pufferkapacitás szót használjuk. A puffer(oldat) kapacitása mérhető. A pufferkapacitás azt mutatja meg, hogy 1 liter pufferhez( kiegyenlítő oldathoz) mennyi sósavat (HCl) kell hozzáönteni, hogy a pH-értéke egy egységgel csökkenjen, illetve 1 liter pufferhez mennyi nátrium-hidroxidot (NaOH) kell hozzáadni, hogy a pH-értéke egy egységgel növekedjen. Azaz egy erős sav (például HCl, sósav) vagy egy erős bázis (például NaOH, nátrium-hidroxid) pufferkapacitásán azt a mennyiségét értjük, mol-ban kifejezve, amely egy egységgel változtatja meg 1 liter puffer pH-ját.
A Peridot víznek nagy a pufferkapacitása, mert sok benne a nátrium-hidrogén-karbonát (NaHCO3).
Sok savat kell hozzáönteni ahhoz, hogy a pH-ja (kémhatása) a savas irányba tolódjon el.
Ezért ez a víz sok savat tud közömbösíteni. A Peridot víznek tehát nagy a savlekötő képessége.
A Peridot víznek 8,8 mmol/liter a lúgossága, ami a savlekötő képességét jelenti. A Peridot vízben a nátrium-hidrogén-karbonát alkotja a pufferrendszert.
A pufferrendszer gyenge sav (szénsav, H2CO3) és erős bázis (nátrium-hidroxid, NaOH) elegyéből jön létre. A nátronlúg gyengén lúgos nátrium-hidrogén-karbonáttá alakul, emellett víz képződik.
H2CO3 | + | NaOH | = | NaHCO3 | + | H2O |
Szénsav | + |
nátrium- hidroxid |
= |
nátrium- hidrogén- karbonát |
+ | víz |
Ajánlott tehát üres gyomorral fogyasztani a Peridot vizet, mert a gyomorban lévő sósav (HCl) a nátrium-hidrogén-karbonát (NaHCO3) hatására semleges sóvá (NaCl) alakul. A reakcióban szénsav (H2CO3) keletkezik, ami szén-dioxidra (CO2) és vízre (H2O) bomlik.
A szén-dioxidot kilélegezzük. A pufferhatás miatt savlekötés történik.
A savak egy részétől kilégzéssel szabadul meg a szervezetünk. Az ábra ezt szemlélteti.
Hogyan rendelhető meg a Peridot-ivókúra?
Ha ön megrendel hatvan palack (10 zsugor) vizet, házhoz szállítjuk.
Ivókúra rendelés: