Mi is az a pH-érték?
Gyakran halljuk ezt a kifejezést: pH érték. Vajon tisztában vagyunk-e azzal mit is jelent, és tudjuk-e miért fontos számunkra? A pH érték normálistól való eltérése hosszútávon súlyos következményekkel járhat… A videó nagyon közérthetően magyarázza el a pH-érték fogalmát.
A pH-érték egy oldat kémhatását mutatja meg, azt, hogy savas vagy lúgos az oldat, vagy éppen semleges.
A pH-értéket a hidrogénion aktivitása határozza meg. Ez híg oldatokban megegyezik a hidrogénion koncentrációjával. Ha egy vegyület hidrogéniont (protont) tud leadni, azt savnak nevezzük, ha pedig egy vegyület hidrogéniont tud felvenni, lúgnak nevezzük. A hidrogénion koncentrációját a pH-érték fejezi ki.
Amikor a hidrogénatom elektront ad le pozitív töltésű hidrogénion keletkezik. Az elektronjától megfosztott hidrogénatomot protonnak nevezzük, mivel csupán egy protont tartalmazó atommag marad vissza az elektron leszakadása után. Ilyen értelemben beszélünk protonleadásról, illetve felvételről a sav-bázis reakcióknál (Bronsted-elmélet, www.kislexikon.hu).
A pH-értéket, azaz a kémhatást 0-tól 14-ig terjedő skálán mérik. Középen a 7 áll. Ez a semleges érték. 0-tól 7-ig a pH savas, 7 és 14 között a pH lúgos (bázikus).
Minden egyes pH-érték között 10-szeres a különbség, tehát egy 5-ös pH-jú oldat 10-szer savasabb, mint egy 6-os pH-val rendelkező.
A pH-érték kémiai értelemben a hidrogénion koncentráció negatív logaritmusa. A 6-os pH-érték az „tíz a mínusz hatodikon koncentrációjú hidrogénion”, a 7-es pH-érték pedig az „tíz a mínusz hetediken koncentrációjú hidrogénion” és így tovább.
A budapesti tisztítás nélküli csapvíz pH-értéke 7, ami semleges tartományt jelent. A csapvizek pH-értéke 7,0–7,8 között mozog.
Mennyire savasak, vagy lúgosak az italaink?
A következő videóban kedvenc italaink pH értékét méri meg az előadó.
pH mérés italokban: kóla, sör, ásványvíz, lúgos víz