Mi a testmozgás szerepe egészségünk megőrzésében?
„A jövő orvosa nem orvosságot fog felírni,hanem felkelti páciensei érdeklődését a diéta, testkultúra iránt. Továbbá megmutatja nekik a betegségek okát és a megelőzés módját. ” (Thomas Alva Edison)
Erősíti a szívet, az izomzatot és a tüdőt, segíti az anyagcserét, javítja a memóriát, lassítja a csontritkulás folyamatát, és az úgynevezett endorphin hormon által lelki nyugalmat biztosít. A szervezetünkben minden sejt az élet adó oxigéntől függ.
Minden tevékenység energiát követel. Ez az energia pedig úgy jön létre, hogy a táplálékot az “oxigén elégeti”. Hetekig meglehetünk evés nélkül, néhány napig anélkül, hogy bármit is innánk, de csak néhány percig oxigén nélkül. Mivel a vér ezt az életfontosságú anyagot szervezet minden részébe elszállítja, ezért jótékony hatású minden sporttevékenység.
A testmozgás jó hatással van a keringési rendszerre. A legfinomabb véredények, az úgynevezett hajszálerek átszövik az izmokat, az agyat, a tüdőt és az összes szervet. Az a feladatuk, hogy az egész testben vérrel lássák el a szöveteket. Ha valaki tökéletes nyugalmi állapotban van, akkor a hajszál erei közül általában csak kevés van nyitva. Ám amikor mozog, az izmaiban ötvenszer annyi nyílik meg. Az intenzív testedzés esetén az izomrostokon keresztüli véráramlás 15-20 szorosra is nőhet. Ily módon a testszövetek vérellátása alaposabb lesz, és a salakanyagok elszállítása pedig hatékonnyá válik.
A testmozgás nem csupán az izmokat, csontokat, és a szalagokat erősíti, hanem megakadályozza a csontképződéshez szükséges ásványi anyagok elvesztését, és így megelőzi a csontritkulást.
Keressük meg azt a mozgásformát, amiben örömünket leljük, amelyet szívesen végeznénk, hetente többször is, heteken, hónapokon, éveken keresztül. Így sohasem kell majd rábeszélni magunkat arra, hogy mozogjunk, hiszen alig várjuk, hogy végre csinálhassuk. Aztán keressünk társakat is hozzá, mert együtt mindig könnyebb, mint egyedül.