A sav-bázis egyensúly szerepe az egészség megőrzésében
A szervezet egészséges működéséhez nagyon fontos a sav-bázis egyensúly megléte. Nagyon sok orvos és orvos-természetgyógyász figyelte meg azt, hogy az étrend hogyan hat a sav-bázis egyensúlyra, és ennek egyik vagy másik irányba való elmozdulása milyen betegségeket okoz.
„Az anyagcserét irányító enzimek, enzimrendszerek legmegfelelőbben semleges vagy enyhén lúgos vegyhatású közegben működnek. Az anyagcsere-folyamatok normális lebonyolítása csak 7 és 7,14 pH-értékű vegyhatáson lehetséges.” (Oláh Andor)
A lelkiállapot és a sav-bázis egyensúly
Szoros kapcsolat van testünk működése és a lelkiállapotunk között. Érzelmi állapotunk és életfolyamataink kölcsönösen befolyásolják egymást. Így nem csoda, hogy hozzáállásunk az élethez és az életstílusunk a sav-bázis háztartásunkat is befolyásolja. Például ha dühösek vagyunk valakire, testünk stresszhormonokat választ ki, melyek hozzájárulnak az elsavasodáshoz. De a testi hogylétünk ugyanígy hat az érzelmi életünkre.
Ha rosszul érezzük magunkat, például ég a gyomrunk, talán a kedvünk is rossz lesz emiatt. Az állandó feszültség és a negatív gondolatok a szó legszorosabb értelmében megmérgezik a szervezetet. Ehhez társul az is, hogy ha feszültek vagy lehangoltak vagyunk, gyakran alkohollal vagy édességekkel próbáljuk megnyugtatni magunkat. Azt pedig már tudjuk, hogy mindkettő savat képez a szervezetünkben.
Összefoglalva:
Az elsavasodás „ördögi spirálja” így alakul ki:
Stressz – időhiány – gyorséttermi és egyéb egészségtelen ételek – hajszolt étkezések – feszült lelkiállapot – elsavasodás – fájdalmak – alvászavarok – elégtelen összpontosítás és ingerültség – fokozódó stressz – egyre rosszabb közérzet – kimerülés.