Hogyan segít a víz a fogyókúrában?
A következő tanács nagyon egyszerű, azonban a kivitelezéséhez elszántság és kitartás szükséges. Ha szeretnénk elkerülni, hogy túlsúlyt szedjünk fel, akkor igyunk meg mindennap 8-10 pohár vizet, ez képes megőrizni bennünket az elhízástól. Ha fölösleges kilókat cipelünk, segít megszabadulni a túlsúlytól.
Nézzük meg, hogyan lehetséges ez? Sokan a szomjúságot tévesen éhségként érzékelik. Ezért amikor ilyesmit érzünk, igyunk meg egy-két pohár vizet. Ennek hatására a gyomorban a gyomorsav felhígul, és az éhség maró fájdalma el fog múlni. Ha nem iszunk elegendő vizet, akkor testünk folyadékszintje alacsony lesz, és a veséink nem tudják megfelelően ellátni a feladatukat.
Mivel minden szervünk egymásért fáradozik, a májunk úgy segít a probléma megoldásában, hogy magára vállalja a vesék munkájának egy részét. A májnak számtalan feladata van, és ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a zsírt használható energiává alakítja át. A többletterhek ellátása közben a májunk nem lesz képes annyi zsírt energiává átalakítani, amennyit kellene. Ezért a zsírt raktározni fogja a szervezetünk, ami igen kellemetlen. Ezt azzal kerülhetjük el, ha több vizet iszunk, s ezáltal a májunk majd segít lefogyni.
Az egyik legjobb vízhajtó maga a víz! Különösen hangzik ez a megállapítás, pedig igaz.
Köztudott, hogy a sónak vízvisszatartó tulajdonsága van. Ha szeretjük a túl sós ételeket, akkor a többletsó vizet fog megkötni a szervezetünkben. Ettől a sófeleslegtől csak úgy tudunk megszabadulni, ha több vizet iszunk, hogy a vesénk kiválaszthassa. Ennek pedig látható lesz az eredménye. Ahogy csökken a szervezetünk sótartalma, úgy csökken majd a súlyunk is.
A túlsúlyos és kövér embereknek több vízre van szükségük, mint a normál testsúlyúaknak. Minden 10-12 kg többlet után plusz egy pohár vizet kell fogyasztaniuk. A fogyással kapcsolatos nehézségek orvosolhatók a rendszeres vízivással.
Ha le akarunk fogyni, négy dolgot iktassunk be az életünkbe:
- Fogyasszunk több rostban gazdag ételt. (barna kenyér, barna rizs, zabpehely, zöld saláták, friss gyümölcsök, stb. )
- Csökkentsük a bevitt kalória mennyiségét, azaz kevesebb olajat és zsírt használjunk a főzéshez , és kerüljük a rejtett zsírokban gazdag péksütemények, sütemények fogyasztását is, és az olajban sütést.
- Sétáljunk naponta legalább 6 kilométert jó tempóban, vagy kezdjünk el sportolni. A lényeg, hogy olyan sportágat válasszunk, amelyben örömöt találunk, és nem kell erőnek erejével rávenni magunkat arra, hogy csináljuk.
- Feltétlenül igyunk meg naponta 12×2,5 dl vizet, azaz 3 litert. Ha ennyi vizet iszunk, ez elveszi az étvágyunkat, és megóv a nassolástól. A napközben jelentkező éhségérzetet a víz kioltja.
A megoldás: mindig igyunk, amikor éhséget érzünk az étkezések között. Ezáltal elkerülhető a nassolás.
A víz körforgása a szervezetünkben
Amikor kemény fizikai munkát végzünk, megizzadunk. Vizet veszítünk minden kilégzéskor és vizeletürítéskor. A tevékenységünk intenzitásától függően előbb vagy utóbb megszomjazunk. A szomjúságérzés akkor jelenik meg, amikor a testsúlyunk 1%-át elveszítjük.
Ezt a jelzést sokszor tévesen éhségnek érezzük. Ezért a két étkezés közben jelentkező éhségérzetet érdemes vízivással csillapítani. Ilyenkor próbáljunk meginni egy pohár vizet. Ennek az az előnye is megvan, hogy megszabadulhatunk pár fölösleges kilótól, ha inkább vizet iszunk, amikor éhséget érzünk. A víz az egyetlen ital, amely valósággal képes oltani a szomjúságot. A cukros tea vagy üdítő fogyasztása csak fokozza a szomjúságérzetünket, ráadásul többletkilókat pakol nem kívánt helyekre. Megiszunk egy pohárral az édes italból, és nem sok idő múlva újra megkívánjuk, elemi erejű vágyat érzünk a fogyasztására (a vércukorszintünk ingadozik tőle). Tehát nem mindegy mit iszunk. A folyadékbevitel nem azonos a vízbevitellel. Rövid időre meg lehet szüntetni szomjúságérzetet szénsavas, cukros üdítőkkel, fekete teával. De valójában ezzel becsapjuk a saját szervezetünket, mert a szervek nem jutnak a hasznos vízhez (sőt, víz vonódik el), ezért egyre többet kívánunk inni a cukros italokból, és mégsem enyhül a szomjunk, a testsúlyunk pedig nagy valószínűséggel gyarapodni fog.
A rossz vízivási gyakorlat a helytelen szoktatás következménye. Sok édesanya ad a gyermekének cukros teát. Ezáltal romlik el a gyermek ízlése, és sokszor a foga is. A cukros vizet vagy a tejet a szervezet táplálékként értelmezi, hiszen emésztésre van szüksége. Ezért vízhiány esetén számos esetben éhségérzet lép fel. Így, amikor éhesnek érezzük magunkat, érdemes ezt az érzést egy pohár vízzel enyhíteni.
Ha szeretnénk elérni, hogy a természetes szomjúságérzet visszaálljon, megjelenjen a szervezetünkben, akkor kezdjünk el rendszeresen vizet inni, valamint fogyasszunk bőségesen gyümölcsöt és zöldséget. A savanykás és kesernyés ízek – például a citrom, grépfrút stb. – éhségcsökkentők, édességvágyoltók.
Biztosan tapasztaltuk már, hogy megittunk egy-két pohár vizet, és úgy tűnt, mintha keresztülszaladt volna rajtunk. Mi történik az elfogyasztott vízzel? Kövessük nyomon a víz útját a testünkben.
Amikor vizet iszunk, már a szájban megkezdődik a felszívódása, és ahogy lenyeljük, ez folytatódik a nyelőcsőben és a gyomorban is. Az elfogyasztott víz legnagyobb része a vékonybélben szívódik fel, és innen a véráramba kerül. Ami eljut a vastagbélbe, az ott szívódik fel. A véráramba került víz az érpályában, mint egy „autópályán” végighalad a testünkön, és eljuttatja az életadó vizet testünk minden sejtjének. A vékonybélből a vízzel telített vér először a májba jut, innen visszéren keresztül a szívbe, majd a tüdőbe, ahol megtörténik a gázcsere. Kilélegezzük a szén-dioxidot, és belélegezzük az oxigénnel telített friss levegőt. Az érpályában keringő vér hasonlítható a folyami hajózáshoz. A szilárd elemeket „a vízfolyam” szállítja, ez maga a vérplazma. A „szállított anyag” a „hajó rakománya”, a vér alakos elemei, a fehérvérsejtek, vörösvértestek, vérlemezkék stb., és különböző ásványi anyagok. A vérplazma maga a szállító rész, 90%-nál is nagyobb a víztartalma. Ezért nagyon ajánlott a bőséges vízfogyasztás. A tüdőben felfrissült vér a szívbe kerül, ahonnan az artériákon keresztül eljut az összes szervünkhöz, így a vesékhez is. A vesénk megszűri a rajta átáramló vért, és amit kiválaszt, az a vizelettel távozik. Egészségünket a vesénk munkájának köszönhetjük – ha a működése leáll, az életveszélyes állapotot idéz elő.
A vízivásnak is „rendje” van: ne egyszerre igyunk sokat, hanem többször kevesebbet, például óránként 3 dl-t, vagy félóránként 1,5 dl-t – így jobb a sejteknek. Az egyszerre megivott sok víz elkerüli a sejteket, és szinte rögtön a vesébe jut, mert „vízpánik” alakul ki. A szervezet megijed a hirtelen nagy mennyiségű vízbeviteltől – viszont vesetisztításra jó megoldás a sok víz fogyasztása.
Ha mindennap elegendő mennyiségű vizet iszunk, ezzel segítünk a veséinknek és az összes szervünknek.
Ha megismerjük, hogyan használja fel testünk a vizet, ez arra késztet, hogy többet igyunk. A nemrég megnyílt eleki életmódközpontban www.elekieletmodkozpont.hu az ápolók arra törekednek, hogy a betegek megtanuljanak elegendő mennyiségű vizet inni. Ennek eléréséhez emlékeztető jó szokásokat alakítanak ki. A páciensek 1,5 liter tisztított (RO) vizet töltenek egy üvegbe reggel, magukkal viszik a különféle programokra, és napközben elfogyasztják.
A szokásaink megváltoztatása az egyik legnehezebb feladat – de jó hír, hogy lehetséges!