Milyen funkciói vannak a víznek a szervezetünkben?
1. A víz a hordozó közege minden tápanyaggal kapcsolatos folyamatnak. Például az emésztőnedvek több mint 80%-a víz.
2. A vitaminok, nyomelemek szállítása a szervezetben a víz segítségével történik. Vízhiány esetén a vitamintabletta sem tud hasznosulni.
3. Az anyagcseretermékeket (húgysav, ammónia, szén-dioxid stb.) a víz feloldja, hígítja, elszállítja a vesékhez, a tüdőhöz, a bőrhöz, a vastagbélhez stb.
4. A méregtelenítő szervek kiválasztó működéséhez is szükséges a víz. Ha ennek mennyisége nem elegendő, a mérgek lerakódnak a szövetekben, a kötőszövetekben és az ízületekben.
5. A sejten belüli folyamatok is vizet igényelnek.
6. A víz számos helyen kenőanyagként működik (ízületek). Biztosítja, hogy a szervek puhák és simák legyenek. Nyákos anyagokkal együtt dolgozik itt a víz, ugyanúgy, ahogyan a belekben is.
7. Főként a párologtatás révén a víz az állandó hőmérséklet szabályozásának legfontosabb eleme.
8. A szervezet felhasználja a víz kémiai tulajdonságait különféle anyagcsere-folyamatoknál (például a víz a sejt falán való átáramlásából szállítható energiát termel).
9. „Ragasztóanyagként” a sejtek kötéseinél is szerepe van.
10. Az enzimek, a szervezet fő katalizátorai vizes közegben működnek. Vízhiány esetén, sűrűbb közegben csökken az enzimek hatékonysága.
11. Információt tároló szerepe lehet. Az immunitás egyik fontos eleme a memória, emlékezés a korábbi betolakodókra. Ebben a folyamatban a víznek nagy szerepet tulajdonítanak.
12. A víz „áramvezető”, azaz az ingerületek, elektrolitfolyamatok (agy, ideg) segítője.
Az elektrolitok (bázisok, savak, sók vizes oldatai) vezetik az elektromos áramot. A molekulák a vízben feloldódnak, pozitív és negatív ionokra bomlanak (disszociálnak). Például a konyhasó (NaCl) vízben oldódva pozitív töltésű Na+ és negatív töltésű Cl-ionokra bomlik. Érdekes, hogy a folyadékok között szigetelőanyagok is vannak, ilyen például az olaj, a glicerin, a desztillált víz és az alkohol is.
Az emberi test víztartalma
A testünkben lévő víz egyrészt a sejteken belül, másrészt a sejteket körülvevő térben található. Egészségünk szempontjából nagyon fontos a sejten belüli és a sejten kívüli térben lévő víz aránya. Az egészséges vízelosztást a sejtmembránok működtetik. Az ozmotikus nyomás szabályozza a sejtekben a folyadék és bizonyos ásványi anyagok cseréjét. Amíg egészségesek vagyunk, a testünk víztartalmának 60%-a a sejteken belül, 40%-a pedig a sejteken kívüli térben található – e kényes egyensúlynak a fenntartását a kálium és a nátrium ideális mennyisége, aránya határozza meg.
Az emberi test csecsemőkorban tartalmazza a legtöbb vizet: a csecsemő testének 75–80%-a víz, míg a felnőttek testének 60–70%-a, és ahogy idősödünk, a víz mennyisége egyre csökken.
Minden szervünk működése vizet igényel. Testünk szövetei vizes közegben működnek.
Gondoljuk végig, hogy víz nélkül nem lenne vérünk, és nem volna keringésünk sem. Nyálunk sem lenne, nyelni sem tudnánk, és gyomornedvünk sem volna stb., nem működne az emésztőrendszerünk. Hogyan pislognánk, ha nincs könnyünk? A gondolkodáshoz is vízre van szükségünk. Ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen igyunk kellő mennyiségű tiszta vizet, mindennap.
Ha egy autó akkumulátorában a folyadékszint túl alacsony, akkor nem ad áramot, és az autó megáll. Testünk működése sokkal jobban függ a víztől, mint az autó akkumulátora, azonban sajnos ennek nem vagyunk tudatában. Vízhiány következtében a sejtjeink és szöveteink hibásan működnek. Ha a kiszáradt akkumulátort feltöltjük vízzel, újra működni fog. Az emberi szervezet sokkal érzékenyebben reagál a változásokra, mint egy akkumulátor. Ha testünk elveszíti víztartalmának a 20%-át, akkor bekövetkezik a halál.